Sunday, August 24, 2014

După 27 de ani, România 80% calificată la EuroBasket

România şi-a asigurat locul secund în Grupa F de calificare la EuroBasket 2015, după victoria obţinută cu emoţii în Suedia, scor 86-88 (17-22, 21-25, 16-20, 32-21). În celălalt meci al grupei, Letonia s-a impus clar în Slovacia cu 65-89.

La turneul final vor ajunge câştigătoarele celor 7 grupe precum şi cele mai bune 6 ocupante ale locurilor secunde. Deoarece în grupele A şi G sunt doar câte 3 echipe, la clasamentul decisiv din celelalte grupe, respectiv B, C, D, E şi F, nu vor fi luate în calcul rezultatele înregistrate în faţa ultimelor clasate.

"Tricolorii" au început bine partida, cu un coţ din afara semicercului al lui Adrian Tudor, şi s-au instalat la cârma jocului, desprinzându-se la 9-20 până în minutul 8, pentru a-şi adjudeca primul sfert cu 17-22. Două coşuri de la distanţă ale lui Vlad Moldoveanu au împins scorul la 17-28 şi totul părea să meargă în favoarea alor noştri, dar gazdele s-au treizit din pumni şi au replicat cu un parţial de 16-7 prin care s-au apropiat la 33-35. Selecţionerul Marcel Ţenter a cerut time-out şi la reluare elevii săi au stopat avântul adversarilor, reuşind să se distanţeze din nou, la 38-47 până la pauza mare.

Sfertul al treilea s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Nordicii au strâns periculos scorul la 48-51, dar băieţii lui Ţenter au apăsat la timp acceleraţia şi la ultima pauză tabela a indicat 54-67. Pe final, confruntarea a devenit însă dramatică. După ce au controlat autoritar aproape întreaga partidă, "tricolorii" s-au văzut pentru prima oară conduşi cu un minut înainte de final, când Hakanson a înscris de trei pentru 84-83. Astfel, soarta întâlnirii a fost decisă în ultimele secunde. La 86-85, Adrian Guţoaia a beneficiat de două aruncări libere, transformând-o pe prima şi ratând-o pe a doua. Titus Nicoară a recuperat şi ai noştri au reuşit coşul izbăvitor.

Levente Szijarto: 2 puncte, 1 pasă decisivă

Miercuri, începând cu ora 19:00, România va primi la Sibiu vizita selecţionatei Letoniei, câştigătoarea Grupei F.