Sunday, August 10, 2014

România revine de la minus 16 şi câştigă în Slovacia cu 69-81

România a început cu dreptul Grupa F de calificare la EuroBasket 2015, "tricolorii" dispunând în deplasare de Slovacia cu scorul de 69-81 (27-13, 14-18, 13-29, 15-21).

Partida a început prost pentru ai noştri, gazdele conducând cu 7-0 în minutul 2, pentru a se desprinde apoi la 25-9, cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj în favoarea unei echipe sau a alteia. Primul sfert s-a încheiat la 27-13, iar la reluare băieţii lui Marcel Ţenter au alergat după recuperarea terenului pierdut, dar nu au reuşit să se apropie periculos, decât în două rânduri la 7 puncte, la pauza mare fiind 41-31.

La revenirea pe parchet, România a arătat o cu totul altă faţă. "Tricolorii" au realizat un parţial de 7-19 prin care au trecut în premieră în avantaj la 48-50, distanţându-se apoi la 54-60 până la ultima pauză. Vlad Moldoveanu a înscris 11 puncte pentru oaspeţi în sfertul al treilea. Slovacii au strâns situaţia la 58-60 în debutul părţii a patra, dar Mihai Silvăşan le-a stopat avântul adversarilor cu un coş din afara semicercului pentru 58-63 şi până la final jocul a curs în avantajul formaţiei vizitatoare. Obţinerea victoriei de către ai noştri a fost amânată doar de o pana de curent, care a întrerupt preţ de câteva minute partida cu puţin înainte de ultimul fluier.

Octavian Popa Calotă: 1 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive

Au mai jucat Bogdan Ţibîrnă şi Adrian Tudor, în timp ce Cătălin Baciu nu a fost folosit deloc. Dragoş Andrei şi Rolland Torok nu au fost trecuţi pe foaia de joc.

În celălalt meci al Grupei F, Letonia s-a impus în Suedia cu 50-62. România va primi miercuri, 13 august, vizita nordicilor. Meciul se va juca la Sibiu, fiind programat cu începere de la ora 19:00.