Thursday, August 21, 2014

România trece de Slovacia şi e la un pas de o calificare istorică la EuroBasket

La capătul unui meci interzis cardiacilor, România a obţinut cea de-a treia victorie în cadrul Grupei F de calificare la EuroBasket 2015, trecând pe teren propriu de Slovacia cu 90-86 (14-18, 24-25, 23-24, 29-19). Succesul "tricolorilor" de la Sibiu a fost dublat de eşecul suferit în prelungiri de Suedia în Letonia, scor 79-76. În urma acestor rezultate, echipa antrenată de Marcel Ţenter se menţine pe locul doi în grupă, cu un bilanţ de 3 victorii şi 1 înfrângere, în timp ce nordicii sunt pe 3 cu 1 partidă câştigată şi 3 pierdute. În runda următoare, pe 24 august, România joacă la Boras cu Suedia.

Ai noştri au condus cu 8-4 în debutul întâlnirii, dar oaspeţii au replicat cu un run de 0-9 prin care au întors situaţia de pe tabelă la 8-13, pentru a-şi adjudeca primul sfert la 14-18. Cu Titus Nicoară în prim plan, autor a 8 puncte, băieţii lui Ţenter au turat din nou motoarele şi după un parţial de 12-2 s-au desprins la 26-20. Slovacii au întors însă iar scorul. În mână din afara semicercului, cu trei coşuri de trei puncte înscrise în trei minute, ei au intrat pe plus cinci la vestiare, fiind 38-43 la pauza mare.

La revenirea pe parchet, "tricolorii" au reuşit să treacă din nou în avantaj la 49-48, dar până în minutul 30 jocul a curs în favoarea adversarilor, care s-au distanţat la 61-67. Sfertul al patrulea a decis soarta meciului. După două libere transformate de Adrian Guţoaia, căpitanul Mihai Silvăşan a sunat trezirea, scuturând plasa coşului de la mare distanţă pentru a strânge scorul la 66-67. Au urmat minutele magice pentru ai noştri, de la 74-74, România a realizat un run de 9-0 pentru 83-74. Slovacia a avut o ultimă răbufnire şi s-a apropiat periculos la 85-82, dar liberele transformate de Mihai Paul şi Adrian Tudor au menţinut gazdele al conducere până la fluierul final.

Titus Nicoară: 20 puncte, 12 recuperări, 1 pasă decisivă
Adrian Guţoaia: 20 puncte, 3 recuperări
Mihai Paul: 14 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive
Andrei Mandache: 10 puncte, 1 recuperare, 4 pase decisive
Vlad Moldoveanu: 9 puncte, 1 recuperare, 2 pase decisive
Mihai Silvăşan: 8 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive
Adrian Tudor: 4 puncte, 1 recuperare, 9 pase decisive
Levente Szijarto: 3 puncte, 1 recuperare, 1 pasă decisivă