Wednesday, August 13, 2014

România trece în prelungiri de Suedia. Două victorii din două pentru "tricolori"

Început entuziasmant pentru România în Grupa F de calificare la EuroBasket 2015. După victoria de duminică din Slovacia, echipa antrenată de Marcel Ţenter a bifat al doilea succes la rând, dispunând pe teren propriu de Suedia cu 77-72 (12-14, 16-11, 18-20, 20-21, 11-6). Partida de la Sibiu s-a decis în overtime, după ce la finalul timpului regulamentar tabela a indicat egalitate la 66-66.

În celălalt meci al grupei, Letonia a trecut acasă de Slovacia cu 86-66. Astfel, Letonia şi România au câte două victorii trecute în cont, iar Suedia şi Slovacia nici una.

Ai noştru au început bine meciul, conducând cu 12-8 în minutul 7, dar oaspeţii au încheiat primul sfert cu un run de 0-6, ajudecându-şi-l astfel cu 12-14 pentru a se desprinde apoi la 17-22. A fost rândul "tricolorilor" să întoarcă situaţia de la tabelă. Coşul de trei puncte al lui Titus Nicoară, un jucător care rar înscrie de la mare distanţă, prin care s-a strâns scorul la 23-24 a turat motoarele reprezentativei gazdă, astfel că la pauza mare a fost 28-25.

La reluare, jocul a continuat într-o uşoară notă de dominare a băieţilor lui Ţenter, care au reuşit să se distanţeze la 46-40, dar nordicii n-au fost nici de acestă dată mulţumiţi cu scenariul impus de adversari şi până la ultima pauză s-au apropiat periculos la 46-45.

În debutul sfertului al patrulea, prim planul a fost luat de Mihai Silvăşan. Căpitanul României a marcat 10 puncte consecutive prin care a împins scorul al 56-51, dar Suedia a replicat cu un parţial de 0-8 prin care a întors situaţia la 56-59. Adrian Tudor şi-a scos echipa din faliment cu un coş din spatele semicercului, restabilind egalitatea, pentru ca o altă reuşită de trei pe când tabela indica 59-63, de data aceasta a lui Andrei Mandache, să-i readucă pe ai noştri în joc la 62-63. Tensiunea a atins cote maxime în ultimele secunde, când Silvăşan a beneficiat de două aruncări libere, pe care le-a transformat pentru a trimite meciul în prelungiri la 66-66.

În debutul reprizei suplimentare, gazdele au numărat din trei în trei, reuşitele lui Silvăşan şi Mandache de la distanţă desprinzând România la 72-66. După o liberă a aceluiaşi Mandache pentru 73-66, adversarii ne-au răspuns cu aceiaşi monedă şi prin două coşuri de la distanţă s-au apropiat la 73-72. "Tricolorii" nu s-au pierdut însă cu firea şi au trecut încă pentru puncte pe tabelă, impunându-se cu 77-72.

Cătălin Baciu: 18 puncte, 5 recuperări, 1 capac
Andrei Mandache: 16 puncte (3x3), 2 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepţii
Mihai Silvăşan: 15 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive
Adrian Guţoaia: 9 puncte, 2 recuperări, 5 pase decisive, 1 capac
Titus Nicoară: 6 puncte, 8 recuperări, 1 pasă decisivă
Vlad Moldoveanu: 5 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, 1 intercepţie, 1 capac
Adrian Tudor: 5 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii
Mihai Paul: 2 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, 1 intercepţie