Thursday, August 21, 2014

Titus Nicoară: "Am fost o adevărată echipă care și-a jucat șansa până la capăt"

România s-a impus miercuri seara la Sibiu în faţa Slovaciei cu scorul de 90-86, după ce în minutul 27 oaspeţii conduceau cu 51-63. Titus Nicoară a fost, alături de Adrian Guţoaia, asemenea autor a 20 de puncte, principalul marcator alor noştri, el contabilizând şi 12 recuperări pentru singurul double-double al partidei.

Sunt foarte bucuros pentru această victorie muncită. Cred că am fost o adevărată echipă care și-a jucat șansa până la capăt și nu a cedat, mai ales în sfertul al treilea, când slovacii ne-au condus cu 12 puncte după câteva reușite de la trei puncte, unele înscrise și cu mult noroc. A fost important pentru noi că nu am căzut și cred că a contat mult și sprijinul publicului în acele momente. Am recuperat pas cu pas iar în ultimul sfert am schimbat apărarea și am preluat conducerea atunci când era mai important, după care am gestionat bine finalul de joc, chiar dacă și atunci am mai făcut unele greșeli. Dar, totul e bine, când se termină cu bine. Acum, avem un moral bun să pregătim următorul joc, care este foarte important. Vom merge în Suedia cu gândul la victorie! - Titus Nicoară, jucător România (frbaschet.ro)