Saturday, September 27, 2014

BC Mureş - Steaua CSM EximBank 68-64. Calificarea se decide la Bucureşti

Într-un meci contând pentru turul rundei inaugurale a Cupei României, BC Mureş a dispus pe teren propriu de Steaua CSM EximBank cu scorul de 68-64 (17-16, 24-18, 17-14, 10-16).

Partida a fost una echilibrată până în minutul 13, la 23-23, când gazdele au rupt ritmul cu un run de 11-0 prin care s-au desprins la 34-23, pentru ca la pauza mare tabela să îndice 41-34. La reluare, jocul a continuat în nota de dominare a echipei antrenate de Srecko Sekulovic. La mijlocul sfertului al patrulea cele două adversare au fost despărţite de 14 puncte, "tigrii" conducând cu 64-50, iar soarta calificării părea a fi în mare parte decisă. Oaspeţii au reuşit însă un final entuziasmant, realizând un parţial de 4-14, şi manşa retur va începe de la 68-64.

BC Mureş: Peciukas 13, Ivanovic 11, Barro 11, Sinadinovic 9, Lazăr 6, Ceskovic 5 (7 pase decisive), Emile 5, Polyak 5, Corpodean 3.

Steaua CSM EximBank: Barac 17, Watson 13 (13 recuperări, 4 pase decisive), Nicoară 10 (7 recuperări, 1 pasă decisivă), Amis 10 (9 recuperări), Paul 6, Everrett 4, Ikovic 4.

Returul este programat luni, 30 septembrie, cu începere de la ora 19:00.