Saturday, September 27, 2014

BCM Piteşti rezolvă la Mediaş ecuaţia calificării

În prima manşă din cadrul turului I al Cupei României, BCM Piteşti a dispus în deplasare de Gaz Metan cu scorul de 62-78 (22-24, 12-14, 10-22, 18-18).

Meciul a debutat în nota de dominare a argeşenilor, care s-au desprins repede la 9-15, dar Florin Popa şi-a impulsionat echipa cu un coş din afara semicercului pentru 12-15 şi băieţii lui Ovidiu Teleabă s-au ţinut scai de adversari până în minutul 10, când tabela indica 22-24. Sfertul al doilea s-a jucat după acelaşi scenariu, oaspeţii au reuşit să se desprindă în mai multe rânduri, dar medieşenii au revenit de fiecare dată, astfel că la intrarea la vestiare nimic nu era decis, fiind 34-38.

La revenirea pe parchet, jocul a curs însă într-o singură direcţie. Echipa antrenată de Hristu Şapera a realizat un parţial de 10-22, care a făcut ca în minutul 30 cele două adversare să fie despărţite de nu mai puţin de 16 puncte, la 44-60. Astfel, sfertul al patrulea a fost mai mult o formalitatea, egalitatea la 18-18 menţinând un avantaj liniştitor pentru piteşteni în vederea abordării returului.

Gaz Metan: Djurkovic 15 (11 recuperări, 1 pasă decisivă), Siladji 12 (11 recuperări), Pustahvar 10, Nikolic 7, Popa 6, Solopa 3, Gavrilă 2.

BCM Piteşti: Milosevic 16 (8 recuperări, 3 pase decisive), Sutalo 17, Fraseniuc 14 (8 recuperări, 2 pase decisive), Ross 12 (8 recuperări, 2 pase decisive), Kovac 7, Faber 5, Pilcevic 5, Orbeanu 2.

Manşa secundă va avea loc pe 1 octombrie în Trivale.