Saturday, September 27, 2014

CSU Atlassib revine de la -14 şi se impune la Oradea

În manşa tur a dublei contând pentru runda inaugurală a Cupei României, CSU Atlassib s-a impus pe terenul celor de la CSM Oradea cu scorul de 81-83 (31-19, 18-28, 22-21, 10-15).

Gazdele au început bine partida, adjudecându-şi primul sfert cu 31-19 pentru ca până în minutul 12 să se desprindă la  35-21, diferenţa de 14 puncte fiind cea mai mare înregistrată în favoarea uneia dintre cele două adversare. Milos Bojovic a subet trezirea pentru ai săi cu un coş din afara semicercului şi sibienii au realizat un parţial de 9-24 prin care au trecut în avantaj la 44-45.

La pauza mare a fost 49-47, la reluare formaţia vizitatoare şi-a continuat ascensiunea desprinzându-se la
51-57 sau 55-61. Băieţii lui Cristian Achim au revenit însă de fiecare dată şi în minutul 30 a fost 71-68. Ân sfertul al patrulea, bihorenii s-au aflat aproape în permanenţă la conducere, fără a reuşi însă să se distanţeze la mai mult de 3 puncte. Pe final, de la 80-77, oaspeţii au preluat frâiele jocului şi Chris Lee a înscris, la 81-81, coşul victoriei celor de la CSU, ultimul fluier auzindu-se la 81-83.

CSM Oradea: Hatten 35 (5 recuperări, 6 pase decisive), Markovic 15, Dillon 13, Pantic 8, Popescu 5, Ţibîrnă 5.

CSU Atlassib: Bojovic 32 (8 recuperări, 3 pase decisive), Lee 16 (4 recuperări, 5 pase decisive), Popa Calotă 15 (5 recuperări, 4 pase decisive), Popovic 8, Johnson 4, Lăpuşte 4, Bubnic 2, Seals 2.

Returul va avea loc pe 1 octombrie în Sala Transilvania.