Tuesday, September 30, 2014

Steaua CSM EximBank se califică în sferturile Cupei după două reprize de prelungiri cu BC Mureş

În primul meci al dublei dintre Steaua CSM EximBank şi BC Mureş din cadrul optimilor Cupei României, ardelenii au condus de-a lungul întâlnirii din propriul fief chiar şi la 14 puncte, pentru a se impune însă până la urmă la doar partru lungimi, scor 68-64.

Avantajul pierdut pe teren propriu i-a costat scump pe "tigri" în returul din capitală, încheiat la 86-78 (19-19, 15-15, 17-19, 17-11, 7-7, 11-7).

După ce prime două sferturi s-au încheiat la egalitate, la pauza mare fiind astfel 34-34, la revenirea pe parchet oaspeţii au făcut un tur de forţă, reuşind un run de 0-12 prin care s-au distanţat la 34-46. Echipa antrenată de Niksa Bavcevic s-a trezit din pumni şi a replicat cu un parţial de 17-7 prin care situaţia de pe tabelă s-a strâns la 51-53 până în minutul 30. În sfertul al patrulea, gazdele şi-au continuat ascensiunea iar la sfârşitul timpului regulamentar s-a înregistrat, aproape incredibil, exact scorul din tur, 68-64.

În consecinţă, partida a intrat în prelungiri, însă primul overtime s-a încheiat 7 la 7, iar soarta calificării nu era încă decisă. Cu steliştii în continuare la conducere, scor 75-71,  meciul a fost împins în a doua repriză de prelungiri. Cu Barac şi Paul în prim plan, gazdele au reuşit până la urmă să se desprindă decisiv, alăturându-li-se celor de la Energia Rovinari în manşa secundă a Cupei României.

Steaua CSM EximBank: Barac 24 puncte,  Nicoară 22 puncte (10 recuperări, 3 pase decisive), Ikonic 15 puncte, Amis 13 puncte (10 recuperări), Watson 9 puncte (12 recuperări), Paul 3 puncte (3 recuperări, 5 pase decisive).

BC Mureş: Ivanovic 20 puncte (10 recuperări, 3 pase decisive), Sinadinovic 15 puncte (11 recuperări, 3 pase decisive), Peciukas 13 puncte, Barro 13 puncte, Ceskovic 7 puncte, Polyak 6 puncte, Căpuşan 2 puncte, Corpodean 2 puncte.

Cei de la BC Mureş mai o şansă de a continua în Cupă. În condiţiile în care în turul secund se califică şi cea mai bună formaţie învinsă, diferenţa la general de 4 puncte ar putea trimite trupa lui Srecko Sekulovic în faza sferturilor.