Sunday, September 28, 2014

U-Banca Transilvania trece de BC Timişoara după o revenire spectaculoasă [FOTO]

U-Banca Transilvania şi BC Timişoara au debutat oficial în noul sezon la Cluj, Sala Sporturilor "Horia Demian" găzduind sâmbătă seara un meci contând pentru manşa întâi a primului tur al Cupei României.

La capătul unui meci extrem de disputat, gazdele s-au impus la final cu scorul 73-71 (10-19, 17-20, 19-12, 27-20).

Priam repriză s-a desfăşurat în nota clară de dominare a bănăţenilor, care până în minutul 13 s-au desprins la un categoric 12-28, pentru ca la pauza mare tabela să indice 27-39 în favoarea formaţiei vizitatoare.

La revenirea pe parchet, jocul a avut însă o cu totul altă faţă. Băieţii lui Dorin Pintea au declanşat cursa de reducere a diferenţei, şi, în mână la aruncările de la mare distanţă, s-au apropiat la 46-51 până în minutul 30, iar în debutul sfertului al patrulea au trecut în premieră în avantaj la 56-55. Pe val, clujenii au reuşit chiar să se distanţeze apoi la 69-61, dar oaspeţii s-au trezit pe final din pumni şi au strâns situaţia, la ultimul fluier înregistrându-se o diferenţă de doar două puncte între cele două adversare.

U-Banca Transilvania: Hargrove 17, Barnette 14 (8 recuperări, 1 pasă decisivă), Cuic 13 (5 recuperări, 8 pase decisive), Silvăşan 7, Lalovic 6, Baciu 6, Mandache 5, Jucan 4, Medvedj 1.

BC Timişoara: Pesic 20, Lewis 15, Tica 14 (9 recuperări), Jovanovic 9 (4 recuperări, 7 pase decisive), Manigat 5, Popescu 5 (10 recuperări, 1 pasă decisivă), Stăncuţ 3.

Returul va avea loc pe 1 octombrie, cu începere de la ora 17:00. Partida de pe Bega va fi transmisă în direct pe Digi Sport 2.