Sunday, October 26, 2014

A treia înfrângere la rând pentru BC Mureş. "Tigrii" pierd şi la Timişoara

Într-un meci din cadrul etapei a IV-a a Ligii Naţionale, BC Timişoara a dispus pe teren propriu de BC Mureş cu scorul de 85-71 (22-24, 21-21, 19-10, 23-16).

După o primi repriză echilibrată, la pauza a fost 43-45, la revenirea pe parchet, gazdele au pus încet dar sigur stăpânire pe joc. Echilibrul s-a rupt definitv la mijlocul sfertului al treilea prin două reuşite din afara semicercului ale lui Zlatko Jovanovic, care au dus scorul de 48-49 la 54-49. Diferenţa a continuat să crească în ritm alert în favoarea echipei antrenate de Dragan Petricevic şi in minutul 35 atabela a indicat 75-57, astfel că finalul întâlnirii a fost mai mult o formalitate.

BC Timişoara: Jovanovic 23 puncte (3 recuperări, 7 pase decisive), Tica 15 (9 recuperări, 3 pase decisive), Popescu 13, Manigat 9, Toth 9, Persic 7, Lewis 7, Milencovici 2.

BC Mureş: Peciukas 19, Ivanovic 12, Sinadinovic 12, Ceskovic 10, Barro 6 (8 recuperări), Căpuşan 4, Corpodean 3, Polyak 3, Emile 2.