Sunday, October 5, 2014

BC Mureş trece fără emoţii de Gaz Metan

BC Mureş a debutat cu dreptul în noua ediţie e Ligii Naţionale. Echipa antrenată de Srecko Sekulovic a dispus pe teren propriu de Gaz Metan cu scorul de 89-68 (21-9, 23-23, 26-18, 19-18).

Soarta întâlnirii a fost decisă încă din primul sfert, pe care "tigrii" şi l-au trecut în cont cu 21-9. Cea mai mare diferenţă între cele două adversare, de 28 de puncte, s-a înregistrat în minutul 25, când tabela a indicat 65-37 în favoarea gazdelor.

BC Mureş: Ceskovic 21 puncte (5x3), Ivanovic 17 (8 recuperări), Peciukas 14, Barro 14, Sinadinovic 9 (4 recuperări, 6 pase decisive), Emile 8, Căpuşan 3, Polyak 2, Barabasi 1.

Gaz Metan: Siladji 29 puncte (9 recuperări, 5 pase decisive), Pustahvar 14 (9 recuperări, 5 pase decisive), Durkovic 11, Solopa 11, Popa 3, Nikolic 2 (3 recuperări, 7 pase decisive).

În runda următoare, cei de la BC Mureş vor primi vizita formaţiei SCM Craiova, în timp ce medieşenii vor evolua pe teren propriu în compania clujenilor de la U-Banca Transilvania.