Thursday, October 2, 2014

CSU Atlassib s-a calificat în turul II al Cupei României

După victoria cu 81-83 din prima manşă a rundei inaugurale a Cupei României, CSU Atlassib a dispus de CSM Oradea şi în returul disputat pe teren propriu, scor 82-80 (25-14, 14-18, 22-19, 21-29).

Formaţia vizitatoare a început bine meciu, conducând cu 0-5 în debutul întâlnirii, însă băieţii lui Miodrag Perisic au întors repede cursul jocului, reuşind să-şi adjudece primul sfert cu 25-14, pentru a se desprinde apoi până în minutul 13 la un incredibil 34-18. Oaspeţii s-au trezit din pumni şi au redus uşor din diferenţă, fără a se apropia însă periculos. Astfel, la intrarea la vestiare tabela de marcaj a indicat 39-32, iar la ultima pauză a fost 61-51. Eforturile bihorenilor au fost răsplătite în sfertul al patrulea, când au venit la un singur puncte în spatele adversarilor, scor 78-77. Milos Bojovic a avut sânge rece la linia de pedeapsă şi patru libere transformate de către sârb au consemnat victoria celor de la CSU.

CSU Atlassib: Popa Calotă 20 puncte (5 recuperări, 4 pase decisive), Popovic 17 puncte, Bojovic 16 puncte, Seals 12 puncte, Lee 10 puncte (11 recuperări, 1 pasă decisivă), Bubnic 4 puncte, Lăpuşte 3 puncte.

CSM Oradea: Hatten 20 puncte (5 recuperări, 4 pase decisive), Markovic 18 puncte, Dillon 16 puncte, Pantic 8 puncte, Ţibîrnă 6 puncte, Krapic 5 puncte, Subotic 4 puncte, Popescu 3 puncte.