Saturday, October 25, 2014

Energia Târgu-Jiu s-a impus la Piteşti

Într-un meci rămas restant din cadrul etapei cu numărul 2 a Ligii Naţionale, Energia Târgu-Jiu s-a impus pe terenul celor de la BCM Piteşti cu scorul de 60-83 (20-18, 18-24, 11-18, 11-23).

Gazdele au început bine partida şi au condus cu 20-12 în minutul 8, menţinându-se în avantaj până la mijlocul sfertului al doilea la 28-27. La pauza mare tabela a indicat 38-42 în favoarea formaţiei vizitatoare, iar în partea a doua a întâlnirii jocul a curs clar în favoarea gorjenilor, care s-au desprins chiar la 28 de puncte, cu puţin înainte de ultimul fluier al arbitrului, la 53-81.

BCM Piteşti: Sutalo 19 puncte, Milosevic 14, Fraseniuc 8, Kovac 7 (7 recuperări), Ross 4 (2 recuperări, 9 pase decisive), Pilcevic 4, Faber 4.

Energia Târgu-Jiu: Turner 25, Milosevic 19 (14 recuperări, 1 pasă decisivă), Watson 15 (2 recuperări, 6 pase decisive), Troupe 9, Kremen 6, Karpelesz 4, Darby 3, Tudosă 2.