Saturday, October 25, 2014

SCM Craiova trece de U-Banca Transilvania. Krstanovic, imperial

Într-un meci contând pentru etapa a IV-a a Ligii Naţionale, SCM Craiova a dispus pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu 90-86 (26-28, 21-18, 17-18, 26-22). Ambele echipe se confruntă cu accidentări. Din tabăra gazdelor au lipsit Uros Velickovic şi Ivan Bosnjak, în timp ce Dorin Pintea nu s-a putut baza pe Sean Barnette.

Partida a fost una extrem de strânsă, cele două adversare alternând la conducere, fără să se distanţeze însă decisiv. Jocul s-a rupt în favoarea gazdelor spre finalul sfertului al patrulea, la 82-82, prin două coşuri la rând de la mare distanţă, ale lui Krstanovic şi Vucurovic, care au dus scorul la 88-82. Darius Hargrove a pus 4 puncte pe tabelă prin care a strâns situaţia 88-86 însă timpul nu mai are de partea formaţiei vizitatoare, iar Nikola Vucurovic a stabilit de la linia de libere rezultatul final.

Fostul jucător al clujenilor, Zoran Krstanovic a avut o prestaţie de excepţie. Pivotul sârb a fost integralist, contabilizând în cele 40 de minute petrecute pe teren nu mai puţin de 33 de puncte (4x3), 9 recuperări şi 2 capace.

De cealaltă parte, Mihai Silvăşan, căpitanul oaspeţilor a fost "on fire" la aruncările de 3 puncte, scuturând de 5 ori plasa coşului din spatele semicercului.

SCM Craiova: Krstanovic 33 puncte (9 recuperări), Bozovic 17 (11 recuperări, 4 pase decisive), Otovic 14 (3 recuperări, 6 pase decisive), Vucurovic 14, Andrei 8 (1 recuperare, 7 pase decisive), Bureau 3.

U-Banca Transilvania: Silvăşan 22, Hargrove 17 (11 recuperări, 4 pase decisive), Millage 16, Mandache 13, Medvedj 5, Jucan 5, Baciu 4, Lalovic 4.