Sunday, October 26, 2014

Sibienii trec iar la două puncte de CSM Oradea prin coşul lui Johnson

După victoriile din Cupa României, 81-83 în deplasare şi 82-80 pe teren propriu, CSU Atlassib a dispus din nou la două puncte de CSM Oradea, de data aceasta în Liga Naţională. Echipa antrenată de Miodrag Perisic a câştigat confruntarea cu bihorenii din cadrul etapei cu numărul 4, scor 86-84 (24-23, 23-25, 15-23, 24-13), după o revenire spectaculoasă în ultimul sfert şi un coş izbăvitor al lui Brandon Johnson, înscris cu patru secunde înainte de expiarea timpului regulamentar.

Oaspeţii au început bine partida şi s-au desprins repede la 8-15, dar sibienii s-au trezit din pumni şi au realizat un parţial de 16-9 prin care şi-au adjudecat primul sfert cu 24-23. La reluare s-a mers cap la cap, astfel ca la pauza mare tabela a indicat 47-48.

Repriza secundă a debutat cu băieţii lui Cristian Achim în prim-plan, care până în minutul 30 s-au desprins la 62-71. Bubnic a sunat trezirea pentru ai său cu un coş de trei în startul sfertului al patrulea şi sibenii au alergat după recuperarea terenului pierdut. Efoturile gazdelor au dat roade spre finalul partidei, când Milos Bojovic a înscris pentru 80-79, readucându-i după mult timp pe sibieni în avantaj.

În ultimele secunde, Radovan Markovic a scuturat plasa coşului de la mare distanţă pentru a restabili egalitatea la 84-84 şi întâlnirea părea a se îndrepta spre prelungiri, când Johnson a reuşit să treacă mingea prin inel pentru victoria sibienilor.

CSU Atlassib: Bojovic 20 puncte (2 recuperări, 6 pase decisive), Popa Calotă 16, Popovic 14, Johnson 10, Bubnic 9, Seals 8, Lee 6, Lăpuşte 3.

CSM Oradea: Hatten 23, DIllon 17 (4 recuperări, 7 pase decisive), Pantic 15 (10 recuperări, 2 pase decisive), Subotic 12, Krapic 8 (11 recuperări, 1 pasă decisivă), Markovic 5, Paşca 2, Pop 2.