Sunday, October 5, 2014

Steaua CSM EximBank se impune la Timişoara

Într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii Naţionale, Steaua CSM EximBank s-a impus pe terenul celor de la BC Timişoara cu scorul de 75-85 (14-25, 15-18, 26-21, 20-21).

Oaspeţii au început bine meciul, conducând repede cu 0-4. Bănăţenii au egalat la 8-8, dar echipa antrenată de Niksa Bavcevic s-a desprins din nou, reuşind un run de 0-6 pentru 8-14. Primul sfert s-a încheiat la 14-25, iar la reluare formaţia vizitatoare s-a distanţat la 14-29.

Jocul a curs în favoarea bucureştenilor până în debutul sfertului al patrulea, când gazdele au pus 8 puncte consecutive pe tabelă prin care s-au apropiat la o singură lungime de adversari, la 65-66. Wilburn Amis a sunat trezirea pentru ai săi cu două slam-dunkuri pentru 65-70 şi steliştii au revenit la cârma jocului, adjudecându-şi până la urmă fără emoţii victoria.

BC Timişoara: Jovanovic 22 puncte (5 recuperări, 9 pase decisive), Manigat 13, Persic 12, Pesic 9, Tica 8, Popescu 7, Lewis 4.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 16 puncte (7 recuperări, 3 pase decisive), Barac 16, Amis 15 (7 recuperări, 2 pase decisive), Everett 13, Ikonic 12, Watson 5, Paul 4, Drăguşin 2, Tudor 2 (1 recuperare, 5 pase decisive).