Sunday, October 26, 2014

Steaua îi furnizează prima înfrângere campioanei CSU Asesoft

Neînvinsă în actualul sezon, având la activ o victorie în SuperCupă, două în Cupa României, două în EuroCup şi trei meciuri câştigate în Liga Naţională, campioana CSU Asesoft a cedat sâmbătă seara în capitală, pe terenul celor de la Steaua CSM EximBank 86-84 (22-31, 24-19, 20-21, 20-13).

Oaspeţii au început bine partida şi şi-au adjudecat primul sfert cu 22-31, pentru a se desprinde apoi la 12 puncte, scor 24-36. Gazdele au stopat avântul adversarilor şi au echilibrat uşor jocul, fără e reuşi însă să schimbe echipa aflată în avantaj. Ploieştenii s-au aflat în permanenţă la conducere până în minutul 33, când Titus Nicoară a transformat o aruncare suplimentară prin care a egalat la 75-75.

Pe val, gazdele au controlat finalul întâlnirii şi şi-au apropiat victoria la două lungimi, cea mai mare diferenţă înregistrată în favoarea trupei lui Niksa Bavcevic. Coşul izbăvitor a fost înscris de Clayton Everett. În ultimele secunde, la 86-84, Travis Watson a ratat două libere pentru Steaua, iar Marius Runkauskas ar fi putut trece succesul în contul formaţei vizitatoare, încerâncu-şi norocul de la mare distanţă, însă mingea nu a trecut prin inel.

Steaua CSM EximBank: Barac 15 puncte, Watson 14, Everett 13, Amis 12 (11 recuperări, 1 pasă decisivă, 2 intercepţii, 2 capace), Nicoară 12, Tudor 6 (1 recuperare, 5 apse decisive), Paul 4.

CSU Asesoft: Runkauskas  20, Labovic 14, Lee 13, Pelekanos 12, Brown 12, Hayes 10, Szijarto 3.