Thursday, October 2, 2014

Timişoara - Cluj 2-0. Ambele echipe de pe Bega merg mai departe în Cupă

BC Timişoara şi Timba Timişoara sunt două dintre formaţiile calificate în faza sferturilor Cupei României. Ambele echipe din Banat au trecut în runda inaugurală a competiţiei de adversari clujeni.

BC Timişoara pierduse manşa tur cu U-Banca Transilvania, disputată în "Horia Demian", cu 73-71, însă "leii" s-au impus miercuri pe teren propriu cu scorul de 85-72 (10-12, 23-23, 25-21, 27-16). Principalii marcatori ai gazdelor au fost Zlatko Jovanovic şi Bogdan Popescu, cu câte 19, respectiv 18 puncte. De cealaltă parte s-au remarcat Darius Hargrove, autor a 16 puncte, şi Cătălin Baciu, care a realizat double-double-ul cu 12 puncte şi 13 recuperări.

Timba Timişoara a avut o misiune mult mai uşoară în dubla cu nou promovata Universitatea Cluj. "Urşii" au bifat două victorii categorice, 88-69 acasă şi 52-77 (22-19, 6-15, 13-22, 11-21) pe Someş. Danilo Mijatovic a avut o prestaţie entuziasmantă în manşa secundă, el trecându-şi în cont nu mai puţin de 28 de puncte şi 14 recuperări. Timba s-a calificat în premieră în sferturile Cupei.