Sunday, October 5, 2014

Victorie în ultimele secunde pentru SCM Craiova la Târgu-Jiu

Derby-ul Olteniei a fost unul spectaculos, având de toate, dar mai ales suspans. După ce au fost conduşi la 18 puncte, cei de la SCM Craiova s-au impus l alimită pe terenul Energiei Târgu-Jiu printr-un coş de trei puncte înscris de Travis Bureau în ultimele secunde, rezultat final 72-73 (25-15, 18-20, 15-18, 14-20).

Andjelko Mandic a rulat doar 7 jucători, în condiţiile în care Uros Velickovic şi Nikola Vucuruvic au urmărit partida de pe bancă, ambii fiind accidentaţi.

Oaspeţii au condus cu 2-7 în debutul întâlnirii, dar gorjenii au replicat cu un run de 10-0 pentru 12-7 şi s-au instalat comfortabil la cârma jocului, adjudecându-şi primul sfert cu 25-15 pentru a se desprinde apoi la 36-18.

Băieţii lui Mandic au declanşat cursa de reducere a diferenţei şi s-au apropiat încet, dar sigur de adversari, tabela indicând 43-35 la pauza mare şi 58-53 în minutul 30. Gazdele au înscris însă în momentele cheie şi s-au distanţat de fiecare dată când situaţia putea deveni periculoasă. Astfel, jocul părea a curge spre victoria Energiei.

Doljenii au dat însă lovitura în ultimele secunde, care s-au desfăşurat după cum urmează:

38:52 Coş de trei puncte Dragoş Andrei. 73-67
39:38 Watson beneficiază de două libere, o transformă doar pe prima. 71-67
39:49 Krstanovic merge la linia de pedeapsă, marchează prima aruncare, o ratează pe a doua, craiovenii recuperează şi acelaşi Krstanovic trece mingea prin inel. 71-70
39:52 Două libere pentru Porter Troupe, americanul o ratează pe prima şi o înscrie pe a doua. 72-70
39:59 Travis Bureau, care avusese o prestaţie destul de ştearsă până în acel moment, scutură plasa coşului de la distanţă, reuşind coşul victoriei pentru ai săi. 72-73

Energia Târgu-Jiu: Darby 14 puncte, Kremen 13, Milosevic 12, Watson 11, Troupe 10, Karples 6, Vlaicu 2, Turner 2, Tudosă 2.

SCM Craiova: Krstanovic 21 puncte (11 recuperări, 2 pase decisive), Otovic 17, Bozovic 11 (9 recuperări, 2 pase decisive), Andrei 10, Bureau 8, Santa 6.