Sunday, October 12, 2014

Victorie la Târgu-Mureş pentru SCM Craiova

Într-un meci contând pentru etapa a doua a Ligii Naţionale, SCM Craiova s-a impus în deplasare la BC Mureş cu scorul de 75-77 (26-23, 15-15, 14-21, 20-18). În continuare fără Uros Velickovic şi Nikola Vucurovic, ambii accidentaţi, dar cu abortul ultimei achiziţii, Ivan Bosnjak, echipa antrenată de Andjelko Mandic a obţinut o nouă victorie la limită în deplasare, după ce în runda trecută doljenii au câştifat cu 72-73 la Târgu-Jiu.

Gazdele au început în forţă partida şi s-au desprins repede la 8-0. Nikola Otovic a sunat trezirea pentru ai săi cu un coş din afara semicercului pentru 8-3, dar băieţii lui Srecko Sekulovic şi-ai continuat turul de forţă, conducând cu 16-9 sau 20-13, pentru a-şi adjudeca primul sfert cu 26-23. În debutul sfertului secund, jocul a curs tot în favoarea "tigrilor", dar de la 37-30, oaspeţii au reuşit un parţial de 4-8 care a făcut ca la intrarea la vestiare să fie 41-38.

La revenirea pe parchet, prim planul a fost luat de Nikola Otovic. Cu 12 puncte înscrise de point guard-ul sârb, tabela a indicat în minutul 25 scorul de 51-53 în favoarea formaţiei vizitatoare. Pe val, craiovenii s-au desprins la 55-59 până la ultima pauză, pentru ca apoi să se distanţeze la 58-68. Târg-mureşenii s-au trezit din letargie şi au încercat să salveze meciul, însă trupa lui Mandic nu s-a pierdut cu firea. Două libere transformate de Zoran Krstanovic în ultimele secunde, au făcut ca reuşita de trei puncte a lui Edi Sinadinovic de la ultima fază să stabilească doar rezultatul final.

BC Mureş: Peciukas 20 puncte, Sinadinovic 15 (7 recuperări, 6 pase decisive), Ceskovic 11, Barro 9 puncte (16 recuperări !, 1 pasă decisivă), Emile 9,  Ivanovic 8, Căpuşan 2, Lazăr 1.

SCM Craiova: Otovic 19 puncte, Bozovic 18 (8 recuperări, 3 pase decisive), Krstanovic 16, Bureau 8 (9 recuperări, 2 pase decisive), Bosnjak 8 (7 recuperări, 1 pasă decisivă), Şanta 3, Andrei 3., Petrişor 2.

În runda următoare, BC Mureş va juca tot pe teren propriu, primind vizita celor de la BCM Piteşti, în timp ce SCM Craiova va disputa al treilea meci la rând în deplasare, la Mediaş, cu Gaz Metan.