Sunday, November 30, 2014

A opta victorie la rând pentru Steaua CSM EximBank

Steaua CSM EximBank continuă seria victoriilor în Liga Naţională. Sâmbătă seara, echipa antrenată de Niksa Bavcevic a dispus pe teren propriu de Energia Târgu-Jiu cu scorul de 88-84 (28-27, 21-22, 12-15, 27-20).

Gazdele au început bine meciul şi s-au desprins repede la 14-9, dar gorjenii au replicat cu un parţial de 5-10 prin care au restabilit egalitatea la 19-19. Jocul s-a echilibrat şi cele două adversare au mers cap la cap până la pauza mare, când tabela a indicat 49-49.

La reluare, prim planul a fost luat de către formaţie vizitatoare, care a condus aproape în permanenţă până în minutul 36 la 74-82, diferenţa de opt puncte fiind cea mai mare înregistrată de-o parte sau de cealaltă de-a lungul întâlnirii. Goran Ikonic a sunat trezirea pentru ai săi cu un coş din afara semicercului pentru 77-82 şi steliştii au terminat în forţă partida, apripiindu-şi până la urmă victoria.

Steaua CSM EximBank: Watson 20 puncte (14 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepţii, 2 capace), Ikonic 20, Everett 13, Barac 12, Amis 9, Nicoară 7, Tudor 4 (2 recuperări, 5 pase decisive), Paul 2, Drăguşin 1.

Energia Târgu-Jiu: Milosevic 17 (7 recuperări, 1 capac), Troupe 17, Watson 16 (1 recuperare, 7 pase decisive, 2 intercepţii), Karpelesz 11, Kremen 9, Turner 6, Sullivan 6, Aktaş 2.