Saturday, November 22, 2014

Al cincilea eşec consecutiv pentru U-BT în Liga Naţională

În partida care e deschis etapa cu numărul 8 a Ligii Naţionale, BC Timişoara a dipus pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu scorul de 89-85 (20-26, 21-21, 22-18, 26-20).

După un debut echilibrat de partidă, care a făcut ca în minuutl 4 să se înregistreze egalitate la 13-13, oaspeţii au rupt ritmul cu un coş de la mare distanţă al lui Mihai Silvăşan, pentru 13-16, adjudecându-şi apoi primul sfert cu 20-26. La reluare, "leii" s-au apropiat chiar şi la o singură lungime de adversari, la 34-35, însă echipa antrenată de Marcel Ţenter n-a cedat conducerea şi la pauza mare tabela a indicat iar un avantaj de 6 puncte al clujenilor, scor 41-47.

La revenirea pe parchet, formaţia vizitatoare s-a distanţat la 41-51, cea mai mare diferenţă înregistrată de-a lungul partidei în favoarea uneia sau celeilalte dintre echipe, dar gazdele s-au trezit din pumni şi până la ultima pauză s-au apropiat la 63-65. Pe val, bănăţenii au trecut apoi în avantaj cu un coş din afara semicercului al lui Milos Pesic pentru 66-65 şi până la final nu au mai cedat conducerea pe tabelă.

BC Timişoara: Pesic 24 puncte, Popescu 20 (7 recuperări, 1 capac), Persic 13, Lewis 11, Manigat 10, Jovanovic 8 (1recuperare, 5 pase decisive), Milencovici 3.

U-Banca Transilvania: Silvşan 19, Barnette 16 (8 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepţie, 1 capac), Hargrove 14, Millage 12, Lalovic 10, Mandache 8, Cuic 2, Medvedj 2, Baciu 2.