Sunday, November 30, 2014

BC Mureş pierde la Sibiu după 22-6 în sfertul al treilea

În partida care a închis etapa cu numărul 9 a Ligii Naţionale, CSU Atlassib a dispus pe teren propriu de BC Mureş cu scorul de 91-78 (21-30, 22-23, 22-6, 26-19).

Oaspeţii au început în forţă partida, desprinzându-se la 11-19 până în minutul 5, pentru a-şi adjudeca apoi primul sfert cu 21-30. La reluare, jocul s-a echilibrat, fapt care a menţinut însă în avantaj echipa antrenată de Srecko Sekulovic, la pauza mare tabela indicând 43-53.

La revenirea pe parchet, însă, pe teren a mai existat o singură formaţie. Sibienii au reuşit un parţial incredibil de 22-6 prin care au condus cu 65-59 la sfâşitul sfertului al treilea. "Tigrii" s-au trezit din letargie însă nu au mai găsit puterea de a reveni în joc, ne punând până la final nici o secundă în pericol avantajul adversarilor.

CSU Atlassib: Bojovic 26 puncte, Seals 20, Lee 17 ( 15 recuperări, 3 pase decisive), Popa Calotă 11 (4 recuperări, 6 pase decisive), Johnson 9, Bubnic 4.

BC Mureş: Ceskovic 19, Barro 16 (12 recuperări), Adamovic 15 (2 recuperări, 6 pase decisive), Peciukas 14, Ivanovic 10, Căpuşan 2, Lazăr 2.