Sunday, November 9, 2014

BCM Piteşti trece de U-BT după 27-10 în sfertul patru

Formaţia BCM Piteşti a recuperat un handicap de 17 puncte în partida disputată în Trivale în compania celor de la U-Banca Transilvania, pentru a se impune la final cu scorul de 86-79 (21-28, 17-21, 21-20, 27-10).

Gazdele au început bine meciul şi s-au aflat în permananţă la conducere până la 19-18. Echipa antrenată de Dorin Pintea a făcut însă un tur de forţă în finalul sfertului inaugural, reuşind un parţial de 2-10 prin care s-a desprins la 21-28 până în minutul 10.

Pe val, clujenii s-au instalat comfortabil la cârma jocului, conducând cu 38-49 la pauza mare, iar cea mai mare diferenţă în favoarea oaspeţilor s-a înregistrat în minutul 27, la 50-67. Tabela a indicat 59-69 la ultima pauză şi soarta întâlnirii părea decisă, însă băieţii lui Hristu Şapera au revenit spectaculos în joc.

În sfertul al patrulea, argeşenii au realizat un run incredibil de 15-0 prin care au întors scorul de la
64-71 la 79-71. Sean Barnette şi-a scos într-un târziu echipa din faliment, înscriind pentru 79-73, dar timpul nu mai are de partea clujenilor, iar ultimul fluier a consemnat victoria gazdelor.

Piteştenii au avut procentaj de 29% (5 din 17) la aruncările din afara semicercului şi 62% (25 din 40) la aruncările de două puncte. De cealaltă parte, formaţia vizitatoare a avut procentaj de 18% (5 din 18) la aruncările  de la mare distanţă şi 60% (24 din 40) la aruncările de două puncte.

BCM Piteşti: Ross 27 puncte (3 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepţii), Sutalo 20, Milosevic 12, Fraseniuc 9, Faber 6 (10 recuperări, 1 capac), Kovac 2, Pilcevic 2.

U-Banca Transilvania: Hargrove 18 (3 recuperări, 5 pase decisive, 1 intercepţie, 1 capac), Millage 14,  Silvăşan 13, Barnette 12 (6 recuperări, 1 intercepţie), Lalovic 11, Baciu 6, Mandache 5.