Sunday, November 9, 2014

CSM Asesoft se impune în prelungiri la Târgu-Jiu

La capătul unui joc extrem de spectaculos şi de tensionat, CSU Asesoft s-a impus pe terenul Energiei Târgu-Jiu cu scorul de 76-79 (26-12, 12-25, 22-15, 12-20, 4-7). Gazdele s-au aflat în permanenţă în avantaj până în minutul 39:35, dar soarta întâlnirii a fost decisă în prelungiri, iar victoria i-a revenit campioanei României.

Băieţii lui Antonis Constantinides au început în forţă partida şi în primul sfert au reuşit un run de 15-0 prin care s-au distanţat de la 11-10 la 26-10. În minutul 14 tabela indica 32-17, dar oaspeţii s-au trezit din pumni şi au întors roata, de la realizând un parţial de 6-20, care a făcut ca la pauza mare să fie 38-37.

Repriza secundă s-a jucat după acelaşi scenariu. În prima parte, ostilităţile au fost conduse de gorjeni, astfel că la finele sfertului al treilea s-a înregistrat scorul de 60-52. La reluare, echipa antrenată de Vladimir Arnautovic a alergat după recuperarea terenului pierdut şi de la scorul de 70-63 au realizat un run de 9-0, astfel că în minutul 39:55 Dragan Labovic a scuturat plasa coşului de la mare distanţă pentru 69-72, aducându-i astfel în premieră pe ploieşteni în avantaj. Louis Darby a trimis apoi de la linia de libere meciul în overtime.

În prelungiri, ambele echipe s-au întrecut în ratări şi greşeli, per total 15 aruncări ratate, pase greşite sau penalităţi pentru depăşirea timpului de 24 de secunde. Tabela a fost închisă de la linia de pedeapsă de Marius Runkauskas, lituaniaunul transformând două libere pentru 76-79. Giordan Watson a încercat să împingă confruntarea în al doilea overtime, însă aruncarea sa de la mare distanţă nu şi-a atins ţinta.

Energia Târgu-Jiu: Darby 19 puncte, Kremen 17, Watson 13 (1 recuperare, 5 pase decisive, 3 intercepţii), Karpelesz 9, Milosevic 8 (8 recuperări, 1 pasă decisivă, 3 intercepţii), Troupe 6, Ştefan 2, Turner 2.

CSU Asesoft: Brown 23 (3 recuperări, 7 pase decisive, 2 intercepţii), Lee 12, Runkauskas 12, Labovic 10 (7 recuperări, 1 imtercepţie, 1 capac), Flowers 10, Burlacu 6, Szijarto 6.