Tuesday, November 18, 2014

CSM Oradea pierde un avantaj de 20 de puncte şi cedează cu Tofas

Vicecampioana CSM Oradea rămâne fără victorie în Grupa D a EuroChallenge şi după disputarea celui de-al treilea meci. Echipa antrenată de Cristian Achim a cedat marţi pe teren propriu în faţa celor de la Tofas SC cu 69-77 (28-13, 9-19, 11-21, 21-24).

Bihorenii au început excelent partida, adjudecându-şi primul sfert cu 28-15, pentru a se desprinde apoi la un incredibil 33-13. Oaspeţii au revenit însă spectaculos în joc, apropiindu-se la 37-32 până la pauza mare.

Pe val, turcii şi-au continuat ascensiunea în debutul sfertului al treilea şi au restabilit egalitatea la 37-37, pentru ca până la ultima pauză să se desprindă la 48-53. Cu cuţitul la os, gazdele au avut o răbufnire de orgoliu şi au reuşit să întoarcă scorul la 56-53, dar adversarii au replicat tăios cu un run de 0-11 şi de la 56-64 nu s-a mai pus problema învingătoarei.

Pentru CSM Oradea au înscris: Hatten 19 puncte, Dillon 12 (5 recuperări, 5 pase decisive), Krapic 12, Subotic 8, Pantic 7, Nuhanovic 6 (8 recuperări, 1 pasă decisivă), Paşca 5.