Tuesday, November 11, 2014

Energia scapă printre degete victoria la Körmend

În al doilea meci disputat în cadrul Grupei B a EuroChallenge, Energia Târgu-Jiu a cedat la limită în fieful celor de la Körmend, scor 77-76 (27-14, 24-27, 13-20, 13-15).

După o primă repriză slabă, în care au fost conduşi cu 7-0 în minutul 2, apoi chiar şi la 15 puncte, la 37-17, pentru ca la pauza mare tabela să indice 51-41 în favoarea gazdelor, gorjenii au revenit spectaculos în partea a doua a întâlnirii.

Deţinătoarea Cupei României a recuperat centimetru cu centimetru terenul pierdut, în debutul sfertului al patrulea Energia trecând, pentru prima oară din debutul întâlnirii, în avantaj la 64-65. Pe val, ai noştri şi-au continuat turul de forţă şi în minutul 38 jocul părea a curge spre un succes al oaspeţilor, fiind 71-76. Maghiarii au încheiat însă partida cu un run de 6-0, prin care şi-au apropiat în extremis victoria.

Cătălin Vlaicu a fost, cu 18 puncte, coşgheterul gorjenilor. Din tabăra echipei antrenate de Antonis Constantinides şi-au mai trecut numele pe lista marcatorilor Troupe 14, Kremen 11, Darby 8, Watson 7, Milosevic 6, Turner 5, Karpelesz 4, Aktaş 3.

De cealaltă parte, al doilea cel mai bun marcator al gazdelor a fost internaţionalul român Rolland Torok, autor a 16 puncte.