Sunday, November 9, 2014

Greu de învins! Steaua trece şi de CSU Atlassib

Singura echipă neînvinsă în actuala ediţie a Ligii Naţionale, rămâne fără înfrângere şi după încheierea etapei a VI-a. La capătul unui meci fără istoric, Steaua CSM EximBank a dispus în această seară pe teren propriu de CSU Atlassib cu 78-65 (14-10, 28-18, 23-18, 17-19).

Gazdele au început bine partida, cu un run de 6-0, şi s-au instalat la cârma jocului, adjudecându-şi primul sfert cu 14-10. La reluare, sibienii au dat semne de revenire, apropiindu-se la 21-17, dar trupa lui Niksa Bavcevic a luat din nou prim-planul. Echipa din capitală a realizat un run de 17-11, astfel că la pauza mare tabela a indicat 38-28.

La revenirea pe parchet, jocul a curs într-o singură direcţie, avantajul bucureştenilor crescând în ritm alert. Cea mai mare diferenţă înregistrată în favoarea Stelei a fost de 24 de puncte, la 71-47 în minutul 34. Astfel, finalul întâlnirii a fost doar o formalitate, parţialul de 7-18 reuşit de oaspeţi ne mai făcând decât să stabilească ezultatul final.

Steaua CSM EximBank: Watson 15 puncte (8 recuperări), Barac 15, Nicoară 14 (8 recuperări), Everrett 13 (4 recuperări, 4 pase decisive), Ikonic 9, Amis 4 (11 recuperări, 2 pase decisive), tudor 4, Paul 2, Drăguşin 2.

CSU Atlassib: Lee 14, Seals 13, Johnson 10, Bubnic 9, Popa Calotă 6 (5 recuperări, 1 pasă decisivă), Bojovic 6 (3 recuperări, 3 pase decisive), Popovic 4, Lăpuşte 3.