Sunday, November 23, 2014

O nouă etapă, o nouă victorie pentru Steaua

Steaua CSM EximBank rămâne invincibilă şi după disputarea celui de-al şaptelea meci din cadrul turului Ligii Naţionale. Ultima victimă a bucureştenilor este Timba Timişoara, echipa antrenată de Niksa Bavcevic impunându-se sâmbătă seara pe Bega cu scorul de 80-86 (14-24, 19-18, 24-14, 23-30).

După o primă repriză dominată de oaspeţi, tabela a indicat 33-42 la intrarea la vestiare  şi jocul părea a curge conform cu calculele hârtiei dinaintea unui meci între prima clasată şi una dintre codaşele clasamentului.

La reluare, însă, "urşii" au arătat altceva şi s-au apropiat la 49-50 până în minutul 24, pentru ca la ultima pauză să conducă cu 57-56. În sfertul al patrulea s-a mers cap la cap până la scorul de 78-80. Finalul a fost controlat însă de cei de la Steaua, care şi-au apropiat până la urmă victoria, continuându-şi astfel seria succeselor.

Timba Timişoara: Glazyrin 19 puncte, Filip 19, Hall 14 (4 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepţii), Costa 11 (3 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Mijatovic 8 (7 recuperări, 1 pasă decisivă, 2 intercepţii, 1 capac), Nakic 7, Mihuţi 2.

Steaua CSM EximBank: Ikonic 26, Barac 19, Everett 14 (5 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepţii), Amis 8, Drăguşin 7 (7 recuperări, 1 capac), Nicoară 5, Watson 5, Tudor 2.