Saturday, November 1, 2014

Titus Nicoară aduce, în prelungiri, victoria Stelei la Oradea

Steaua CSM EximBank rămâne neînvinsă în Liga Naţională şi după deplasarea pe terenul vicecampioanei. Echipa antrenată de Niksa Bavevic s-a impus în prelungiri în Arena "Toni Alexe", scor 93-94 (22-22, 17-18, 17-24, 23-15, 14-15). De cealaltă parte, CSM Oradea se află la a patra înfrângere consecutivă, bihorenii înregistrând o singură victorie în primele cinci etape.

Gazdele au început bine partida, desprinzându-se repede la 20-11, dar bucureştenii au replicat cu un parţial de 2-11, care a făcut ca primul sfert să se încheie la egalitate, la 22-22. Până la intrarea la vestiare s-a mers cap la cap, în minutul 20 tabela indicând 39-40. La reluare, oaspeţii au luat prim-planul şi s-a distanţat la 52-62, jocul curgând apoi în favoarea lor până aproape de final. Cu cuţitul la os, băieţii lui Cristian Achim au reuşit un run de 7-0 prin care au întors scorul de la 70-76 la 77-76.

O liberă din două transformată de Terrell Everett şi un coş de două puncte al lui Travis Watson au fost aproape de a închide partida la 77-79, dar Marcus Hatten a trimis în extremis confruntarea în overtime.

În prelungiri, orădenii au fost aproape în permanenţă cu un mic pas în faţă, conducând cu 86-82 sau 93-90. Un coş al lui Goran Ikonic pentru 93-92 şi câteva ratări ale gazdelor au pus soarta întâlnirii în mâinile lui Titus Nicoară, care a transformat două libere pentru victoria alor săi.

CSM Oradea: Hatten 22 puncte (6 recuperări, 3 pase decisive), Dillon 19 (2 recuperări, 4 pase decisive), Pantic 18 (6 recuperări, 4 pase decisive), Krapic 14, Markovic 12, Subotic 8.

Steaua CSM EximBank: Barac 17 (6 recuperări, 4 pase dicisive), Watson 16 (13 recuperări, 1 pasă decisivă), Everett 16 (3 recuperări, 4 pase decisive), Ikonic 14, Nicoară 12, Paul 8, Tudor 7, Amis 4.