Tuesday, November 18, 2014

Ultimele două minute îngroapă Clujul în partida cu Atomerömü

Ghinion şi la Cluj-Napoca. Dacă CSM Oradea a pierdut acasă cu Tofas SC, deşi a condus la un moment dat chiar la 20 de puncte, U-Banca Transilvania a cedat pe teren propriu în faţa vicecampioanei Ungariei, Atomerömü Paks , cu scorul de 64-73 (22-19, 17-7, 10-22, 15-25), după ce echipa antrenată de Marcel Ţenter a avut un avantaj de 15 puncte spre sfârşitul sfertului secund.

Formaţia vizitatoare a început bine meciul, desprinzându-se la 2-8, 4-12 sau 11-17, dar clujenii au stopat repede avântul adversarilor, trecându-şi în cont primul sfert cu 22-19. Instalaţi la cârma jocului, băieţii lui Ţenter nu au mai cedat inviţiativa, distanţându-se la 39-24 până în minutul 19, diferenţa de 15 puncte fiind cea mai mare înregistrată în favoarea uneia sau celeilalte dintre echipe, pentru ca la pauza mare tabela să indice 39-26.

La revenirea de la vestiare, maghiarii au arătat altceva. Oaspeţii au reuşit un parţial de 10-22, care a făcut ca la sfârşitul sfertului al treilea cele două adversare să fie despărţite de o singură lungime, scor 49-48. Jocul s-a echilibrat şi s-a mers cap la cap până spre final. Ultimele minute au fost însă de coşmar pentru clujeni. De la 64-61 gazdele au intrat în faliment, cei de la Atomerömü Paks terminând partida cu un run de 0-12 prin care şi-au adjudecat fără emoţii victoria.

U-Banca Transilvania: Hargrove 16, Baciu 10. Millage 9, Lalovic 7, Barnette 6 (9 recuperări), Mandache 5, Silvăşan 5, Medvedj 3, Cuic 2 (9 recuperări, 2 pase decisive).