Wednesday, December 24, 2014

BC Timişoara trece de CSU Atlassib în ultima etapă a turului

În ultima etapă a turului Ligii Naţionale, BC Timişoara a dispus pe teren propriu de CSU Atlassib cu 92-75 (17-20, 21-16, 24-13, 30-26).

Oaspeţii au început bine partida, desprinzându-se repede la 0-4 pentru a se distanţa apoi la 11-20. Băieţii lui Dragan Petricevic s-au trezit din pumni şi au strâns situaţia, primul sfert terminându-se la 17-20, dar, la reluare, sibienii au preluat din nou frâiele jocului şi în minutul 15 tabela a indicat 21-32. Roata s-a întors însă din nou şi "leii" au replicat cu un parţial de 17-4 care a făcut ca la pauza mare să fie 38-36.

La revenirea pe parchet, jocul a continuat să curgă în favoarea gazdelor, astfel că la ultima pauză s-a înregistrat scorul de 62-49. Ultimul sfert a fost o simplă formalitate pentru bănăţeni, care au încheiat cu bine anul.

BC Timişoara: Tica 21, Jovanovic 14 (3 recuperări, 8 pase decisive, 2 intercepţii), Persic 14, Manigat 13 (9 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepţie), Popescu 13, Lewis 10, Pesic 6.

CSU Atlassib: Bojovic 20, Hurd 19 (7 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepţie), Seals 13, Popovic 10, Jonson 6, Lee 3, Popa Calotă 2, Lăpuşte 2.