Saturday, December 20, 2014

Hurd, pariu câştigător al sibienilor. CSU Atlassib trece de BCM Piteşti

Venirea lui Leroy Hurd la echipă pare a fi exact de ce aveau nevoie sibienii. După victoria cu SCM Craiova din etapa precedentă, meciul de debut al lui Hurd, CSU Atlassib a dispus vineri pe teren propriu de BCM Piteşti cu scorul de 83-76 (21-12, 27-17, 14-23, 21-24).

După o primă repriză controlată autoritar de gazde la pauza mare tabela a indicat un categoric 48-29 în favoarea trupei lui Miodrag Perisic. La revenirea pe parchet, argeşenii au declanşat cursa de recuparare a terenului pierdut şi în debutul sfertului al patrulea au reuşit să se apropie la 62-58. Sibienii au simţit însă pericolul şi s-au desprins repede la 67-60.

Băieţii lui Şapera au avut încă o răbufnire şi după un parţial de 4-10 au strâns situaţia la 71-70, dar, gazdele au ştiut din nou să gestioneze situaţia şi în ultimele minute jocul a curs spre victoria celor de la CSU.

Stevan Milosevic a avut o prestaţie de zile mari, realizând double-double-ul cu 30 de puncte şi 14 recuperări, însă evoluţia sa nu a fost de ajuns pentru ca formaţia din Trivale să se impună la Sibiu.

CSU Atlassib: Bojovic 22, Hurd 20, Seals 16, Lee 11, Popovic 9, Johnson 5.

BCM Piteşti: Milosevic 30, Kovac 12, Fraseniuc 10, Ross 10, Kovacic 7, Faber 4, Sutalo 3.