Wednesday, December 24, 2014

Meci de excepţie la Cluj. Victorie pentru U-BT | FOTO

Într-un meci contând pentru ultima etapă a turului Ligii Naţionale, U-Banca Transilvania a trecut în Sala Polivalentă din Cluj de BC Mureş cu 75-73 (18-12, 19-11, 12-21, 26-29). Partida a fost una extrem de disputată, cu răsturnări spectaculoase de scor şi emoţii de ambele părţi până la final.

Prima repriză i-a aparţinut lui Mihai Silvăşan, care până în minutul 14 a înscris de unul singur cât toată echipa adversă, căpitanul clujenilor având nu mai puţin de 17 puncte (5x3!) trecute în cont la scorul de 29-17.

La pauza mare tabela a indicat 37-23 şi zarurile păreau a fi deja făcute în favoarea echipei antrenate de Marcel Ţenter. În primele două sferturi, oaspeţii au avut procentaje dezastruoase la aruncările din acţiune, cu 8 reuşite din 28 la aruncările de două puncte şi 2 reuşite din 10 la cele din afara semicercului.

Partea secundă a întâlnirii s-a desfăşurat însă după un scenariu complet diferit. Cu Goran Gajovic şi Ivan Ivanovic în prim plan, autori a câte 9, respectic 7 puncte, formaţia vizitatoare s-a apropiat la 49-44 până în minutul 30.

Băieţii lui Srecko Sekulovic şi-au continuat ascensiunea şi au trecut în avantaj la 62-63, pentru a se distanţa apoi la 67-71. Clujenii nu s-au pierdut însă cu firea şi s-au apropiat la 72-75, iar Curtis Millage a înscris apoi de la mare distanţă coşul izbăvitor.

U-Banca Transilvania: Silvăşan 26, Barnette 12 (7 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii, 1 capac), Millage 12, Hargrove 9, Baciu 6, Lalovic 6, Mandache 4.

BC Mureş: Gajovic 17 (10 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 capac), Ivanovic 17, Ceskovic 13, Adamovic 11 (6 recuperări, 8 pase decisive, 2 intercepţii), Peciukas 11, Barro 2, Căpuşan 2.