Monday, December 8, 2014

Steaua revine de la -10 la Târgu-Mureş şi rămâne învincibilă

Singura echipă învincibilă în actuala ediţie a Ligii Naţionale rămâne neînvinsă şi după încheierea etapei cu numărul 10. Steaua CSM EximBank s-a impus pe terenul celor de la BC Mureş cu scorul de 78-86 (14-19, 31-17, 11-18, 22-32).

După un prim sfert adjudecat de formaţia vizitatoare, "tigrii" au făcut un tur de forţă în sfertul secund, pe care şi l-au trecut în cont cu un parţial de 31-17, pentru a conduce la pauza mare cu 45-36.

La reluare, echipa antrenată de Niksa Bavcevic a revenit la cârma jocului, bucureştenii restabilind egalitatea la 49-49. Forţele s-au echilibrat, astfel că în minutul 30 tabela a indicat 56-54, dar gazdele au avut o nouă răbufnire şi au început sfertul al patrulea cu un run de 8-0 prin care s-au desprins la 64-54, avantajul de 10 lungimi fiind cel mare înregistrat în favoarea lor.

Titus Nicoară şi-a scos echipa din faliment cu un coş din afara semicercului pentru 64-57 şi oaspeţii au revenit spectaculos în joc, întorcând scorul la 64-66. Pe val, formaţia din capitală nu a mai cedat iniţiativa, impunându-se la final la o diferenţă de nu mai puţin de opt puncte.

BC Mureş: Ceskovic 26, Adamovic 20, Barro 11, Peciukas 8, Ivanovic 7 (9 recuperări, 5 pase decisive, 1 intercepţie, 1 capac), Emile 3, Polyak 2, Lazăr 1.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 23, Ikonic 18, Barac 12, Watson 10 (11 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepţie 3 capace), Everrett 10 (1 recuperare, 5 pase decisive, 1 intercepţie), Tudor 7, Paul 4, Drăguşin 2.