Sunday, December 14, 2014

Surpriză în capitală. Gaz Metan pune punct invincibilităţii Stelei

După o serie de 9 victorii consecutive, Steaua CSM EximBank a suferit în această seară primul eşec în actuala ediţie a Ligii Naţionale. La capătul unui meci extrem de echilibrat, în timpul căruia s-au înregistrat 11 schimbări de lider şi nu mai puţin de 20 de egalităţi, echipa antrenată de Niksa Bavcevic a cedat pe teren propriu în faţa celor de la Gaz Metan, scor 88-90 (30-30, 20-20, 20-22, 18-18).

Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care s-au desprins repede la 18-11, pentru a conduce apoi şi la 26-19, dar medieşenii au replicat cu un parţial de 4-11 şi primul sfert s-a încheiat la egalitate, la 30-30.

Jocul s-a echilibrat şi cele două formaţii au mers cap la cap pănă la mijlocul sfertului al patrulea când bucureştenii au reuşit să se distanţeze la 80-75. Oaspeţii nu s-au pierdut însă cu firea şi au controlat finalul întâlnirii, reuşit probabil surpriza campionatului.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 20, Barac 18, Watson 16, Ikonic 11, Everett 11, Amis 8, Drăguşin 2, Paul 2.

Gaz Metan: Pustahvar 29, Nikolic 18, Siladji 15, Navickas 14, Plumb 11, Popa 4