Wednesday, December 24, 2014

"Urşii" de la Timba s-au trezit din hibernare în mijlocul iernii

Timba Timişoara încheie în forţă prima parte a campionatului. După victoria de etapa trecută cu Gaz Metan, echipa antrenată de Bogdan Murărescu a trecut marţi pe teren propriu de SCM Craiova cu scorul de 99-90 (32-19, 21-21, 24-15, 22-35).

Gazdele au controlat autoritar jocul, contucând aproape în permanenţă pe tabela de marcaj. Cel mai are avantaj în favoarea "urşilor" a fost de 24 de puncte, în minutul 26, când tabela a indicat un incredibil 70-46.

MVP-ul partidei a fost Pavle Reljic, care a contribuit la succesul alor săi cu 21 de puncte, 6 recuperări şi 4 pase decisive.

Timba încheie turul Ligii Naţionale pe locul 12, cu un bilanţ de 3 victorii şi 9 înfrângeri.

Următorul meci al bănăţenilor va avea loc, tot pe Bega, nu mai departe de data de 5 ianuarie, când este programată prima manşă a sferturilor Cupei României. "Urşii" se vor lupta cu BCM Piteşti pentru un loc în careul de aşi al Cupei.