Wednesday, December 24, 2014

Victorie cu BCM Piteşti şi Steaua e campioană de iarnă

În ultima etapă din cadrul turului Ligii Naţionale, Steaua CSM EximBank s-a impus pe teren propriu în derby-ul cu BCM Piteşti, scor 80-71 (18-23, 15-21, 25-13, 22-14).

Prima repriză le-a aparţinut oaspeşilor, care au intrat în avantaj la cabine, tabela indicând 33-44 în minutul 20, dar pauza mare le-a priit băieţilor lui Niksa Bavcevic. La revenirea pe parchet, gazdele au realizat un run de 13-0 prin care au întors situaţia la 46-44.

Sfertul al treilea s-a încheiat la 58-57 şi, pe val, echipa din capitală a dat lovitura decisivă la reluarea jocului, desprinzându-se la 68-59 până în minutul 34. Pe final, argeşenii nu au reuşit să se mai apropie periculos, iar ultimul fluier a trecut victoria în contul bucureştenilor.

Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Everett, cu 20 de puncte, şi Barac, cu 19. De cealaltă parte s-a remarcat Marko Sutalo, autor a 22 de puncte.

Steaua a terminat astfel prima parte a campionatului cu un bilanţ de 11 rezultate pozitive şi o singură înfrângere, cea de acasă cu Gaz Metan. Formaţia antrenată de Hristu Şapera a încheiat turul pe poziţia a treia în clasament, cu 8 victorii şi 4 eşecuri.