Sunday, January 25, 2015

BC Mureş se impune la Piteşti după un sfert 3 adjudecat cu 14-31

În ultimul meci din cadrul etapei cu numărul 16 a Ligii Naţionale, BC Mureş a dispus în deplasare de BCM Piteşti, scor 82-89 (22-15, 17-26, 14-31, 29-17).

Gazdele au început excelent meciul şi s-au desprins la 10 lungimi până în minutul 5, când a fost 22-15, iar primul sfert şi l-au trecut în cont cu 22-15. La reluare, jocul a continuat să curgă în favoarea argeşenilor până la 37-28. Băieţii lui Srecko Sekulovic au revenit însă spectaculos înainte de pauză, reuşind un parţial de 2-13 care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 39-41.

La revenirea pe parchet, pe parchet a mai existat o singură echipă. Cu nu mai puţin de şapte aruncări reuşite de la mare distanţă, "tigrii" s-au distanţat la un incredibil 47-72 chiar înainte de sfârştiul sfertului al treilea. Astfel, ultima parte a întâlnirii a fost mai mult o formalitate, argeşenii reuşind să stângă situaţia, fără să pună însă vreun moment în pericol victoria adversarilor.

BCM Piteşti: Sutalo 21, Milosevic 19, Djapa 13, Ross 13, Kovac 9, Fraseniuc 4, Maric 3.

BC Mureş: Adamovic 23, Dykes 16, Ivanovic 16, Gajovic 12, Barro 10, Peciukas 4, Lazăr 4, Polyak 2, Căpuşan 2.