Saturday, January 31, 2015

BC Timişoara se impune la Târgu-Mureş după 9-25 în sfertul patru

BC Timişoara a obţinut sâmbătă seara o victorie spectaculoasă pe terenul formaţiei BC Mureş, scor 67-77 (22-17, 22-22, 14-13, 9-25). Echipa antrenată de Dragan Petricevic a făcut o adevărată demonstraţie de forţă în sfertul al patrulea, pe care şi l-au adjudecat cu un categoric 9-25.

Gazdele au început bine meciul, cu un run de 8-0, adjudecându-şi apoi primul sfert cu 22-17. La reluare, jocul s-a echilibrat. Bănăţenii au alergat în permanenţă după recuperarea handicapului, dar "tigrii" s-au menţinut tare pe poziţii. Eforturile oaspeţilor au dat roade la mijlocul sfertului al treilea, când  Radenko Pilcevic şi-a adus în premieră echipa în avantaj, înscriind de trei pentru 49-50.

Băieţii lui Srecko Sekulovic au replicat cu un un parţial de 9-2 care a făcut ca la ultima pauză tabela să indice 58-52. Ce a urmat e greu de imaginat. Preţ de nici mai mult, nici mai puţin de 7 minute, cei de la BC Mureş nu au reuşit să marcheze nici un punct, primind 20, astfel că în minutul 37 a fost 58-70. Filip Adamovic şi-a scos echipa din faliment de la linia de libere, dar timpul nu mai era de partea gazdelor, iar "leii" din Banat au fost în această seară regi în "junglă".

BC Mureş: Adamovic 19, Peciukas 10, Dykes 10, Barro 7, Căpuşan 6, Ivanovic 6, Gajovic 5, Lazăr 4.

BC Timişoara: Tica 19, Lewis 19, Pilcevic 17, Manigat 14, Pesic 4, Milencovici 2, Popescu 2.