Wednesday, January 14, 2015

BCM Piteşti trece pentru a treia oară în zece zile de Timba

Cei de la BCM Piteşti au devenit "naşii" Timbei Timişoara. Cele două formaţii s-au întâlnit de nici mai mult, nici mai puţin de trei ori în ultimele zece zile. Primele două confruntări au avut loc în sferturile Cupei României, argeşenii impunându-se cu 77-78 pe Bega şi cu 84-80 pe teren propriu.

Partida din această seară din Trivale a fost una extrem de disputată, încheiată în prelungiri cu victoria gazdelor la doar două lungimi, scor 90-88 (22-24, 21-17, 15-21, 20-16, 12-10).

Echipa antrenată de Bogdan Murărescu a fost foarte aproape de a-şi lua revanşa pentru eliminarea din Cupă, conducând cu 72-77 în minutul 39:33, dar coşurile de trei puncte ale lui Ross şi Kovac şi o liberă ratată de Filip au trimis jocul în overtime.

Băieţii lui Hristu Şapera au gestionat mai bine timpul suplimentar şi şi-au apropiat într-un final o victorie muncită, prin care-şi consolidează locul trei în clasament.

BCM Piteşti: Sutalo 21, Ross 16, Kovac 15, Fraseniuc 13, Milosevic 11, Maric 7, Faber 6, Stănescu 1.

Timba Timişoara: Mijatovic 26, Hall 20, Reljic 13, Bluntt 12, Filip 10, Miskovic 7.

În etapa următoare, BCM Piteşti se deplasează la Târgu-Jiu pentru confruntarea cu Energia, în timp ce Timba joacă în compania celor de la BC Timişoara.