Sunday, January 18, 2015

Boltic a îmblânzit "tigrii". BC Mureş a cedat la Craiova

SCM Craiova şi BC Mureş s-au întâlnit în această seară în Bănie, partida contând pentru etapa a XV-a a Ligii Naţionale. La fel ca şi în tur, când echipa antrenată de Andjelko Mandic s-a impus în "junglă" cu 75-77, doljenii au ieşit victorioşi din duelul cu Ivanovic şi compania, de data aceasta câştigând acasă cu scorul de 72-66 (20-20, 19-10, 17-21, 16-15).

După un prim sfert încheiat la egalitate, 20-20, şi un coş al lui Filio Adamovic pentru 20-22, gazdele au rupt ritmul cu un run de 12-0 prin care s-au desprins la 32-22. Instalaţi la cârma jocului, craiovenii nu au mai cedat comducerea, la intrarea la vestiare tabela indicând  39-30, iar la ultima pauză 56-51.

În sfertul al patrulea, oaspeţii au accelerat pentru a recupera diferenţa necesară şi în minutul 36 s-au apropiat la o singură lungime, scor 61-60. Finalul se anunţa a fi unul pe muchie de cuţit, însă ratările bieţilor lui Sreko Sekulovic, printre care cinci aruncări de la mare distanţă irosite, au lăsat jocul să curgă spre victoria gazdelor.

SCM Craiova: Boltic 20 (12 recuperări, 5 pase decisive), Şanta 13, Bozic 12, Micic 10, Bureau 6, Bosnjak 5, Majorevic 4, Petrişor 2.

BC Mureş: Ivanovic 19 (9 recuperări, 5 pase decisive), Barro 13, Peciuckas 13, Dykes 10, Gajovic 8, Adamovic 3.