Saturday, January 31, 2015

Cristian Achim: "Este cea mai importantă victorie pentru noi"

CSM Oradea s-a impus vineri pe teren propriu în faţa formaţiei CSU Atlassib cu scorul de 84-83. Bihorenii au condus chiar şi la 19 puncte de-a lungul întâlnirii, dar oaspeţii au revenit spectaculos în joc în ultimul sfert, iar coşul victoriei vicecampioanei a fost înscris în extremis de Salih Nuhanovic.
Este cea mai importantă victorie pentru noi în actuala ediție de campionat. Nu pentru modul în care s-a terminat ci pentru că era absolut obligatoriu să câștigăm meciul cu Sibiul. Am spus băieților toată săptămâna acest lucru. Am jucat foarte bine pe parcursul primelor trei sferturi. În cel de-al 4-lea am făcut-o mult mai puțin bine, dar să știți că este explicabil tot ce s-a întâmplat. Însă, din fericire, pot să spun că am avut noroc cu avantajul de 16 puncte avut la un moment dat. Dacă era doar 12 nu cred că mai câștigam acest meci.  Era absolut firesc să se întâmple acest lucru. Noi am jucat fără conducător de joc clasic, iar ceilalți jucători scunzi ai noștri au acumulat un număr enorm de minute în ultima perioadă. Cred că am stabilit un record în ideea în care am câștigat meciul cu 28 de posesii pierdute. Am mai avut un meci câștigat în trecut cu 24 posesii pierdute. Până la urmă victoria este victorie. În ciuda victoriei conturate în aceste condiții consider că am meritat acest succes. Asta este părerea mea. Desigur, dacă pierdeam acest meci aș fi spus același lucru, dar nu mai conta pentru nimeni. - Cristian Achim, antrenor CSM Oradea (csusibiu.ro)