Saturday, January 31, 2015

CSM Oradea răzbună eşecurile cu CSU Atlassib prin coşul lui Nuhanovic

Înainte de vineri, CSM Oradea şi CSU Atlassib se întâlniseră de trei ori în actualul sezon, de două ori în Cupa României şi o dată în Liga Naţională, şi de fiecare dată câştig de cauză au avut sibienii la o diferenţă de două puncte. 81-83 în Cupă la Oradea, 82-10 în manşa secundă de acasă şi 86-84 tot în Sala Transilvania în turul campionatului.

Roata s-a întors aseară, echipa antrenată de Cristiam Achim dispunând pe teren propriu de CSU cu scorul de 84-83 (21-21, 19-9, 26-20, 18-33).

Oaspeţii au început bine partida, desprinzându-se repede la 0-7, dar primul sfert s-a încheiat la egalitate, 21-21, iar bihorenii au trecut apoi la cârma jocului, la pauza mare tabela indicând 40-30.

La reluare, gazdele au continuat în acelaşi ton şi până în minutul 28 s-au distanţat la 66-47. Soarta partidei părea a fi decisă, însă băieţii lui Miodrag Perisic au revenit spectaculos în joc. Cu Milos Bojovic şi Matija Ceskovic în prim plan, împreună autori a nu mai puţin de 29 de puncte (15+14), sibienii au realizat un parţial de 16-33 în ultimul sfert prin care au condus la 82-83 cu 7 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.

Eroul serii a devenit însă Salih Nuhanovic, care a trecut mingea prin inel pentru victoria la limită a vicecampioanei.

CSM Oradea: Markovic 21, Dillon 17, Subotic 14, Pantic 13, Nuhanovic 12, Krapic 5, Paşca 2,

CSU Atlassib: Bojovic 32, Ceskovic 26, Lee 9, Popa Calotă 6, Johnson 4, Zyle 4, Hurd 2.