Sunday, January 18, 2015

CSM Oradea se impune la Ploieşti prin buzzer-beater-ul lui Subotic

Derby-ul dintre deţinătoarea titlului CSU Asesoft şi vicecampioana CSM Oradea din cadrul etapei a II-a a returului Ligii Naţionale s-a încheiat cu victoria la limită a bihorenilor, scor 100-101 (22-29, 30-33, 21-19, 27-20).

Oaspeţii au început bine partida, desprinzându-se repede la 2-11, iar prima repriză a curs în favoarea echipei antrenate de Cristian Achim. În minutul 13, tabela a indicat 29-45, diferenţa de 16 puncte fiind cea mai mare înregistrată de-a lungul partidei în favoarea uneia sau celeilalte dintre adversare, iar la vestiare s-a intrat la 52-62.

La reluare, jocul a continuat în aceeaşi notă, iar formaţia vizitatoare s-a distanţat din nou la 16 lungimi, la
52-68. Gazdele au alergat în continuu după reducerea handicapului, dar orădenii nu au cedat frâiele jocului până spre finalul întâlnirii. Eforturile băieţilor lui Vladimir Arnautovic au fost răsplătite în utimele minute, când printr-un parţial de 13-2 au întors scorul de la 87-95 la 100-97.

A urmat coşul de două puncte al lui Mladen Pantic pentru 100-99, ploieştenii şi-au irosit apoi atacul, Jonte Flowers ratând in afara semicercului, iar Vujadin Subotic a înscris în extremis coşul izvăbitor al vicecampioanei.

CSU Asesoft: Brown 19 (1 recuperare, 11 pase decisive, 3 intercepţii), Runkauskas 18, Lee 16, Flowers 15, Labovic 15, Pelekanos 14 (8 recuperări, 1 capac), Szijarto 3.

CSM Oradea: Pantic 23, Markovic 17, Krapic 16, Subotic 16, Dillon 14 (13 recuperări, 11 pase decisive, 1 capac), Nuhanovic 9, Lupusavei 6.