Sunday, January 18, 2015

Din 5 eşecuri, BCM Piteşti a pierdut de două ori cu Energia Târgu-Jiu

Formaţie BCM Piteşti a suferit în actualul sezon doar 5 înfrângeri în 18 partide disputate, dintre care două au fost ănregistrate în faţa Energiei Târgu-Jiu.

După ce în prima parte a campionatului, echipa antrenată de Hristu Şapera a cedat în Trivale cu 60-83, sâmbătă, în a doua etapă e returului Ligii Naţionale, argeşenii au cedat la Târgu-Jiu cu 87-80 (14-17, 30-17, 15-24, 28-22).

Oaspeţii au început în forţă partida, conducând cu 0-9 în minutul 2, iar primul sfert s-a încheiat la 14-17, dar gorjenii au întors repede foaia şi au repicat cu un parţial de 30-17, care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 44-34.

La reluare a fost rândul piteştenilor să întoară roata. Cu Ronald Ross în prim plan, autor a 10 puncte,  formaţia vizitatoare la restabilit egalitatea la 56-56, preluând apoi chiar conducerea prin coşul lui Krystopher Faber pentru 56-58, iar la ultima pauză cele două adversare erau despărţite de un singur punct, scor 59-58.

Gazdele au început însă sfertul al patrulea cu un run de 7-0 pentru 66-58 şi tensiunea s-a dizolvat, jocul curgând apoi până la final spre victoria Energiei.

MVP-ul întâlnirii a fost Giordan Watson, care a contabilizat 22 de puncte, 3 recuperări, 11 pase decisive,  1 recuperare şi 1 capac. Lista celor mai buni marcatori ai gorjenilor a fost completată de Nemanja Milosevic şi Louis Darby, ambii autori a câte 18 puncte. De cealaltă parte, s-a remarcat Ronald Ross cu 30 de puncte, 4 recuperări şi 5 pase decisive.