Monday, January 5, 2015

Dykes show şi BC Mureş a făcut un pas mare spre Final Four

Într-un meci contând pentru manşa tur din cadrul sferturilor Cupei României, BC Mureş a dispus în capitală de Steaua CSM EximBank cu scorul de 79-91 (28-17, 18-23, 9-31, 24-20).

Prim repriză le-a aparţinut gazdelor, care şi-au trecut în cont primul sfert la 28-17, desprinzându-se apoi la
35-21. De la  41-29, oaspeţii au reuşit însă un parţial de 5-11 prin care s-au apropiat la 46-40 până la pauza mare.

La revenirea de la vestiare, "tigrii" au arătat o cu totul altă faţă şi după un sfert al treilea adjudecat cu un categoric 9-31 tabela a indicat 55-71 la ultima pauză, pentru ca apoi echipa antrenată de Srecko Sekulovic să se distanţeze la 58-77. În ultimele minute, bucureştenii au alergat după reducerea handicapului şi au reuşit să strângă uşor situaţia, diferenţa de 12 lungimi lăsând într-o măsură ceva mai mare deschisă soarta calificării.

La meciul său de debut, Kyndall Dykes a fost principaul marcator al formaţiei vizitatoare. Americanul a fost autorul a 25 de puncte, el mai contabilizând 1 recuperare, 8 pase decisive, 2 capace şi 4 intercepţii, cifre care i-au asigurat un indice al eficienţei de 32. Pentru BC Mureş au mai înscris Adamovic 13, Barro 11, Ceskovic 10, Lazăr 10, Căpuşan 8, Ivanovic 6, Peciukas 5 şi Polyak.

De cealaltă parte, s-au remarcat Pankracije Barac, autor a 17 puncte, şi Titus Nicoară, care a realizat double-double-ul cu 15 puncte şi 12 recuperări.