Saturday, January 24, 2015

Imprevizibila Gaz Metan se impune la Craiova

În urma unor rezultate precum victorie în fieful liderului Steaua sau eşec pe teren propriu cu Timba Timşoara, Gaz Metan şi-a câştigat cu siguranţă renumele de cea mai imprevizibilă echipă a actualei ediţii a Ligii Naţionale. În această seară medieşenii au dat o nouă lovitură, impunându-se acasă la SCM Craiova cu 73-78 (22-19, 15-17, 16-19, 20-23).

Oaspeţii au început mai bine partida şi au condus aproape în permanenţă până la 18-19, dar echipa antrenată de Andjelko Mandic şi-a adjudecat până la urmă primul sfert cu 22-19. La reluare, Micic a înscris de la mare distanţă pentru 25-19, dar "gaziştii" au replicat cu 5 puncte la rând puse pe tabelă de Navickas şi de la 25-24 s-a mers cap la cap, la vestiare intrându-se la 37-36.

La revenirea pe parchet cele două adversare au alternat la conducere, băieţii lui Ovidiu Teleabă conducând cu 37-41, iar gazdele cu 47-43, astfel că la ultima pauză nimic nu era încă decis, înregistrându-se scorul de 53-55.

În sfertula la patrulea tabela a indicat de nu mai puţin de 7 ori egalitate. Cu 34 de secunde înainte de ltimul fluier a fost 73-73, iar medieşenii au reuşit să se desprindă în final în câştigători, profitând de greşelile adversarilor, printre care şi un fault anti-sportiv al lui Micic, şi reuşind să transforme toate liberere de care au beneficiat.

SCM Craiova: Bureau 19, Micic 17, Boltic 13, Bozovic 11, Bosnjak 5, Şanta 4, Marojevic 2, Petrişor 2.

Gaz Metan: Navickas 20, Djurkovic 15, Popa 13, Pustahvar 11, Siladji 10, Nikolic 7 (5 recuperări, 8 pase decisive), Solopa 2.