Saturday, January 31, 2015

Miodrag Perisic: "Dacă pierdeam cu 15-20 puncte nu aș fi avut asemenea regrete"

CSU Atlassib a cedat vineri seara în fieful vicecampioanei CSM Oradea la o diferenţă de o singură lungime, scor 84-83. Sibienii au fost conduşi pe tabelă în marea majoritate a timpului, la ultima pauză fiind 66-50, dar cu Milos Bojovic şi Matija Ceskovic în prim plan, împreună autori a 29 de puncte în sfertul al patrulea, oaspeţii au întors spectaculos scorul, conducând la 82-83 cu 7 secunde înainte de ultimul fluier. Bihorenii le-au suflat însă adversarilor victoria prin reuşita lui Salih Nuhanovic.
Am avut procentaje mizerabile în acest meci. În prima repriză cred că am avut 6/20 la aruncările de două puncte și 2/10 la trei puncte. Nu cred că pot să exprim în cuvinte cât de modești am fost la finalizare în prima repriză. În schimb, Oradea a avut procentaje mai bune și mai multe recuperări. Probabil raportul recuperărilor a fost atât de mare și prin prisma faptului că noi am jucat în formulă scundă pe parcursul sfertului 4. După coșul lui Nuhanovic nu am mai avut posibilitatea să cer timp de odihnă deoarece le folosisem pe toate pe revenirea din sfertul 4. Am încercat revenim și aproape am reușit să câștigăm pe fondul unui joc cu patru oameni mici. Ultima acțiune a decis soarta meciului, la fel ca și în tur. De această dată Oradea a avut ceva mai mult noroc pe final. Este al 4-lea meci consecutiv între aceste echipe care se termină la diferență de o posesie. Probabil singurul avantaj după acest meci va fi dacă la finalul sezonului regulat suntem la egalitate în doi cu Oradea. În acest caz vom fi avantaj. Pe de altă parte trăiesc genul de moment în care îmi spun că dacă pierdeam cu 15-20 puncte nu aș fi avut asemenea regrete.  Pot să spun că parcurgem un sezon în care ajungi să depinzi de o aruncare. De exemplu, ce s-a întâmplat în acest meci, te poate duce pe locul 3 sau te poate duce pe locul 8. Putem să spunem că o aruncare stabilește acest lucru. Felicit Oradea pentru acest succes. - Miodrag Perisic, antrenor CSU Atlassib (csusibiu.ro)